Dzwoń +48 698 693 886
Darmowa dostawa od 199zł
  • 0
  • 0
Dzwoń +48 698 693 886
Darmowa dostawa od 199zł

Równowaga PEH (proteiny, emolienty, humektanty) – co to jest i jak ją osiągnąć?

Zdrowe, lśniące i mocne włosy to marzenie niejednej z nas, prawda? Niektóre Panie, aby osiągnąć ten cel sięgają po lokówkę lub prostownicę. Inne korzystają z kosmetyków. Jeszcze inne stawiają na peeling skóry i masaż głowy. Wszystko to może przynieść zamierzone efekty, jednakże nie zawsze. Co wtedy? Odpowiedzią może być równowaga PEH (proteiny, emolienty i humektanty). Ale co to dokładnie jest? Jak ją osiągnąć? Przeczytaj!

Równowaga PEH – pielęgnacja włosów bez tajemnic

Chociaż sam skrót brzmi tajemniczo, to nie kryje się za nim nic skomplikowanego! Został on stworzony z pierwszych liter słów:

  • proteiny,
  • emolienty
  • i humekranty.

Są to trzy grupy składników odżywczych, których potrzebują włosy, aby być zdrowe i mocne!

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Liczy się dostarczanie włosom wyżej wymienionych składników w odpowiednich ilościach i proporcjach. Pomijanie jednego lub za częste stosowanie innego może nie przynieść efektów. Jeśli chcesz je osiągnąć, dowiedz się czego najbardziej potrzebują Twoje włosy i dostarcz im tego!

Pamiętaj, że każde kosmyki są inne i mogą mieć indywidualne potrzeby. Równowaga PEH nie zawsze przekłada się na dostarczanie włosom takich samych ilości wszystkich trzech składników. Harmonia oznacza dostarczanie kosmykom owych składników w odpowiednich proporcjach.

Jak zorientować się, czego potrzebują włosy? Obserwuj je, eksperymentuj ze składnikami oraz ich ilościami i czekaj na efekty!

Proteiny

To nic innego jak białka, które są budulcem włosów. Jeśli dostarczasz ich odpowiednią ilość to zapewne cieszysz się obfitą fryzurą. Pukle matowe i oklapnięte mogą oznaczać niedobór tych składników, zaś włosy puszyste i plączące się, zazwyczaj wskazują na nadmiar protein.

Emolienty

To tarcza ochronna dla włosów, która sprawia, że są gładkie, miękkie i zabezpieczone przed słońcem, temperaturą oraz wilgocią. Niedobory emolientów rozpoznasz, jeśli Twoje włosy są lekkie, suche i przypominają “siano”. Jeżeli zaś są przyklapnięte i obciążone, być może otrzymują za dużo emolientów.

Humektanty

Te związki są ostatnią grupą, która odpowiada za równowagę PEH. Zadaniem humektantów jest nawilżenie włosów. Możesz ich potrzebować, jeśli Twoje kosmyki są matowe i oklapnięte. Nie musisz dostarczać ich dużo, jeśli obserwujesz podobne sytuacje, jak przy nadmiarze protein, czyli puszenie się. Przy nadmiarze humektantów występuje też plątanie kosmyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *